2024. 04. 29hétfő

Utolsó frissítés2024.04.29 07:21

  Ma Péter napja van. Holnap Katalin és Kitti napja lesz.

Font Size

Cpanel

Tonnánként 50 ezer forintos rekordárakkal indulhat az új búzaszezon - Továbbra is szóródnak a termésvárakozások

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Rekordmagasságú, 50 ezer forint feletti tonnánkénti felvásárlási árakkal indulhat az idei hazai búza betakarítási szezon, függetlenül a várható termésmennyiségtől. Az árakat szakértők szerint az általános kereslet határozza meg, bár a nemzetközi gabonapiacok továbbra is érzékenyen reagálnak a különböző termésbecslési és kereskedelempolitikai hírekre.

A hazai termésvárakozások 3-4 millió tonna között szóródnak, míg a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) működtetett aratási koordinációs bizottság 3,9 millió tonnás várható búzamennyiséget prognosztizált. A termés bőven fedezheti az 1,1-1,2 millió tonnás éves malmi őrlési szükségletet, de kérdéses, hogy a molnárok miként jelennek majd meg vásárlóként a piacon. A malmok forgóeszköz-ellátottsága ugyanis nem javult, így többségük egy-két hónapos készletezésre vállalkozhat csak. A molnárok pénzügyi helyzetét rontotta, hogy búza tonnájáért tavasszal már 80 ezer forintos árat kellett fizetniük, miközben olcsó szlovák és lengyel liszt törte le a hazai árakat a boltokban. Két-három hét múlva, közvetlenül Péter-Pál után kezdődhet meg az idei búza betakarítás – közölte Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

A tapasztalatok szerint az elmúlt hónapok kedvező idejárása javította a várható termésmennyiséget, ezért a szervezet a 3 millió tonna közeli, korábbi termésbecslését 3,5 millióra emelte. Ugyanakkor a kalászszám nem nőtt, helyenként pedig a gyérek és nem bokrosodottak a táblák, és ez több termelőnél lefelé húzhatja a termésátlagot. A VM-ben működtetett aratási koordinációs bizottság a várható búzatermést 3,9 millió tonnában határozta meg, amelyet a gazdálkodók mintegy 950 ezer hektáros területről, 4 tonnás átlaghozamok mellett arathatnak le. A piacon viszont sem a betakarítható területben, sem az össztermésben nincs konszenzus. A szélsőséges becslések továbbra is 0,6-1,0 millió hektáros búzaterület és 3-4 millió tonnás terméseredmények között szóródnak.

Az ágazati szereplők között elsősorban abban nincs egyetértés, hogy a tavalyi belvizek mennyivel csökkentették a betakarítható termőterületet. A hazai és a mértékadó nemzetközi tőzsdei jegyzések ugyanakkor nagy valószínűséggel azt vetítik előre, hogy rekordmagasságú, 50 ezer forintos tonnánkénti felvásárlási árakkal kezdődhet meg az idei búzaszezon. Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára elmondta: az induló árat nem a tényleges termésmennyiség, hanem az általános nemzetközi kereslet határozza meg. Az árérzékenység azonban várhatóan megmarad, mivel a nemzetközi piacok rendkívül érzékenyen reagálnak a különböző termeléspolitikai és termésbecslési hírekre. Így az új szezont is gyakori áringadozások jellemezhetik – vélte a főtitkár. A valószínűsíthető hazai búzamennyiség bőven fedezheti az 1,1-1,2 millió tonnás éves malmi őrlési szükségletet, de egyelőre kérdéses, hogy a molnárok a termésből mennyit tudnak megvásárolni. Pótsa Zsófia szerint ugyanis a vállalkozások forgóeszköz-ellátottsága nem javult, ezért többségük egy-két hónapos szükségletét tudja csak előre megvenni. Ezért más szakértők szerint a biztonságos hazai kenyérellátás szempontjából is gondot jelenthet, ha a kereskedők a termés jelentős részét az exportpiacokon adják majd el. A molnárok pénzügyi helyzetét rontotta, hogy márciusban a búzáért már tonnánként 80 ezer forintot kellett fizetniük, miközben olcsó szlovák és lengyel liszt törte le az itteni árakat – állapította meg Pótsa Zsófia.

Forrás: www.agromonitor.hu