2024. 04. 29hétfő

Utolsó frissítés2024.04.29 07:21

  Ma Péter napja van. Holnap Katalin és Kitti napja lesz.

Font Size

Cpanel

Rettegnek a szerződésektől a termelők

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Alaposan átrendezte a tavalyi katasztrofális év a mezőgazdaság szerződéses viszonyait, számos vitás és peres ügy van továbbra is folyamatban az eltérő szerződés- és az emiatt meghozott törvény értelmezése miatt. Az idei termeltetési szerződések megkötésekor már jóval óvatosabbak voltak a felek.

A termelők ódzkodnak a szállítási szerződésektől és a belvízhelyzet miatt sokáig kivártak a termeltetési kontraktusok megkötésével is. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal legfrissebb adatai szerint egyébként még mindig jelentős a belvízzel borított, illetve a károsan átnedvesedett területek nagysága. Nyílt víz borít több mint 162 ezer hektárt ebből 106 ezer a szántó , míg a magas talajvízszint, illetve telítettség miatt művelhetetlen 303,5 ezer hektár (ebből 208,3 ezer hektár a szántó).

Óvatosabbak lettek az integrátorok is, mivel egyrészt továbbra is jelentős a piaci árhullámzás, másrészt már mutatkoznak a tavaszi aszály jelei is, ami negatívan befolyásolhatja az új termés hozamát mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Vancsura József, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke.

A nagyobb integrátorok túlnyomórészt olyan szerződéseket kínálnak a termelés előfinanszírozásáért cserébe, amelyekben valamennyi jelentősebb növénykultúra esetében csak a hektáronkénti átlaghozam egy részét kötik le fix, ám a jelenlegitől elmaradó áron, míg a fennmaradó termésmennyiségre beszállításkori tőzsdei árat ajánlanak. A búza és kukorica esetében átlagosan a várható hozam harmadára ajánlanak tonnánként 4455, illetve 456067 ezer forintos átvételi árat. A napraforgónál és repcénél a várható hozam felére szerződnek fix, tonnánként 112, illetve 110 ezer forintos áron a termelőkkel tette hozzá Vancsura.

A jelenlegi tőzsdei árak az ótermésre ennél természetesen jelentősen magasabb szinten mozognak, bár az elmúlt hónapban megindult a korrekció a piacon, és megtört a terményárak növekedési üteme. Utóbbiban vélhetően az is közrejátszik, hogy kifogyóban vannak a készletek, bármennyire is ellentmondásos adatok láttak napvilágot korábban a tárolt mennyiségekről.

Az új termés mennyisége egyelőre erősen kérdéses, főleg ha a lassan visszahúzódó belvizes területek nagyságát nézzük. Emellett egyre több helyütt válik nyilvánvalóvá, hogy hiába húzódott vissza a víz, mégsem tudják megművelni, illetve hasznosítani a foltokban kipusztult őszi vetéseket, illetve a helyüket.

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet saját adatfelvétele szerint 2010 végén 62 százalékkal maradt el az ország búzakészlete (573 ezer tonna) a 2009 végitől. A vásárolt készletek egyébként a dupláját tették ki a saját termelésből származónak. Az élelmezési célú búzakészlet 382 ezer tonna volt, harmada a 2009-esnek, míg a betárolt takarmánybúza-készletek 63 százalékkal maradtak el attól, mindössze 179 ezer tonnát tartottak nyilván. A kukorica összes készlete tavaly év végén mindössze 1,7 millió tonna volt, harmadával kevesebb, mint 2009 azonos időszakában.

Forrás: www.napi.hu