2024. 05. 02csütörtök

Utolsó frissítés2024.05.02 07:21

  Ma Zsigmond napja van. Holnap Tímea és Irma napja lesz.

Font Size

Cpanel

Hamis vetőmagot árultak a gazdáknak

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Miközben évente nagyjából egymilliárd forint értékű hamisított, vagy illegális növényvédőszer kereskedelméről szereznek tudomást a szakértők Magyarországon, a vetőmag-hamisításos esetek is valóságos vagyonokat húznak ki a pórul járt gazdálkodók zsebéből. Ráadásul az ismertté vált ügyek minden bizonnyal csak a jéghegy csúcsát jelentik.

Pedig jó lenne elejét venni ezeknek a bűncselekményeknek, hiszen az anyagi kár mellett (a hamisított növényvédőszerek esetében) a felhasználó egészsége, sőt a környező növényvilág is komoly veszélybe kerülhet. A bűnözők fantáziája határtalan. Megyénkben fordult elő, hogy a csaló a hivatalos forgalmazótól szerzett be öt kukoricafajtából egy-egy zsák fémzárolt vetőmagot, majd az originális zsákokat nyomdában sokszorosíttatta, és takarmánykukoricával töltötte meg. Az illető talán még ma is szabadlábon lenne, ha el nem követ egy banális hibát. Arról ugyanis megfeledkezett, hogy a szárítást követően a kukoricaszemek zöme nem, vagy csak alig csírázott ki. Ezt pedig a gazdák sem nézhették tétlenül; hát feljelentették.

Nem véletlenül nem vetnek a gazdálkodók hosszú évek óta góréból A csaló a hivatalos forgalmazótól vásárolt öt kukoricafajtából egy-egy zsák fémzárolt vetőmagot, majd az eredeti zsákokat nyomdában sokszorosíttatta és takarmánykukoricával töltötte meg. Min bukott le? Várták, de nem kelt ki - Ha arra is odafigyelt volna, hogy csírázzon a mag, talán soha nem bukik le. Csakhogy takarmánykukoricát használt, ami a szárítás után nem kelt ki, vagy alig. Ez tűnt fel a vásárlóinak, és ma már az illető a börtönben ül - mondta el a Naplónak Sedlák Lajos, a Granexport Kft. ügyvezetője, aki szakértőként maga is részt vett az említett hamisítási ügy tárgyalásán. A mostani árakkal számolva akár százezer forintot is lehet veszíteni egy hektáron, amennyiben a gazda a hamisított vetőmagvak neppereinek áldozataként nem ellenőrzött vetőmagot használ, s így jócskán elmarad termésének minősége és mennyisége a várttól. A fémzárolt vetőmagot a csomagolása előtt osztályozzák, az egységesen vagy gömbölyű vagy lapos szemeket tartalmaz. A debreceni cégvezető korábbi ügyekről tud, idén azonban még nem hallott a megyében vetőmag-hamisításos esetről. A szegénység vámszedői Úgy tűnik, évek óta jó üzlet a kukorica ésnapraforgó vetőmag hamisításával és azok forgalmazásával foglalkozni. A csalók és nepperek azt próbálják kihasználni, hogy a gazdálkodók próbálnak ott spórolni, ahol tudnak. Ezért kínálják a hamis vetőmagot féláron piacokon, teherautókról, csomagtartókból. És ez az első komolyan veendő jel, mely arra utal, hogy valószínűleg hamisított vetőmaggal akadt dolguk a termelőknek. Mai árakkal számolva a hamisítványt használók 100 ezer forinttól is eleshetnek hektáronként, ugyanis a fémzárolt, ellenőrzött szaporítóanyaggal szemben a hamisítványok 40-60, sőt akár 100 százalékos terméskiesést okozhatnak. Utóbbi eset is előfordulhat, amennyiben a vetőmag egyszerűen nem kel ki, vagy nem hoz termést! Nem véletlenül nem vetnek a gazdák évek óta „góréból”. Mikor fogjunk gyanút? A hamisítottat az ellenőrzött vetőmag piaci áránál olcsóbban ajánlják, esetleg akciós, vagy megmaradt tételként tüntetik fel. A cégjelzéssel ellátott zsákok megtévesztésig hasonlíthatnak az eredetihez, de a hamis címke könnyen eltéphető és a fémzárszám és/vagy a címkesorszám is hibás, nem a címkén szereplő hibridet és vetőmagtételt azonosítja. A címke anyaga és tartalma is árulkodik a hamisításról! A gazdálkodó jól tapogassa, nézze meg a címkéket, azok ugyanis téphetetlen anyagból készülnek, egyedi nyilvántartásúak, sorszámozottak, – az öntapadó típusok kivételével – vízjellel ellátottak, kitöltésük számítógéppel történik. Minden egyes zsáknak külön azonosító száma van. A hamisítók pedig jó ha tudják, hogy a címkehamisítás okirat hamisításnak minősül, ennek megfelelően büntetik!

Forrás: www.agroline.hu