2024. 04. 29hétfő

Utolsó frissítés2024.04.29 07:21

  Ma Péter napja van. Holnap Katalin és Kitti napja lesz.

Font Size

Cpanel

Egyedi magyar terméket nyírhat ki a kormány

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

A chipsadó szeptemberi bevezetése miatt borítékolható, hogy a szaloncukorpiac 2011-ben teljes egészében összeomlik, és nem tudni, képes lesz-e talpra állni.Egyáltalán nem meglepő az édesség- és snackgyártók hallgatása a termékadó ügyében.

A piacon lényegében egy-két nemzetközi nagyvállalat van, amelynek egy-egy üzletágát érinti a közteher − az adó az ő költségeik között jóval kisebb arányban jelenik meg, mint a közepes, ám több termék esetében piacvezetőnek számító 3-4 vállalatnál, ahol a teljes üzletágat terheli. Az igazi vesztes azonban az a tucatnyi kisvállalkozás lesz, amelyik néhány száz milliós forgalmat ér el; közülük több várhatóan el is tűnik, egyrészt a növekvő teher, másrészt a növekvő feketepiac miatt. A közepes vállalkozásoknál a visszaeső forgalom miatt üzemeket zárhatnak be vagy karcsúsítanak majd.

Egyelőre nehéz átlátni a helyzetet, de az már most borítékolható, hogy a szaloncukorpiac 2011-ben teljes egészében összeomlik, és nem tudni, képes lesz-e talpra állni. Itt az anomália a chipsadó szeptemberi bevezetése miatt alakulhat ki, ezt a gyártók már jelezték − amire Font Sándor fideszes képviselő azt mondta: nem kell szállítani a kereskedőknek a terméket. A szaloncukor azonban egyedi magyar termék, nem lehet exportálni és csekély az import is, a gyártók jellemzően Magyarországon alakítottak ki erre kapacitásokat.

A karácsonyi áru beszállítói szerződései már tavasszal megvoltak. A termékadó viszont módosítja a szaloncukorgyártók költségeit, amit a kereskedő aligha fogad el szerződéssel a kezében. A terméket veszteséggel nem érdemes gyártani, a kereskedő viszont joggal kérheti számon a beszállítót a szerződés alapján, ha nem teljesít. Erre mondta Font Sándor fent idézett mondatát − ám ha nem szállítanak be a gyártók és nem is gyártanak, akkor a munkaerőre sincs szükség, ami legyártaná a terméket (raktárra ez esetben nem lehet dolgozni).Ha tényleg nem sikerül megoldani a problémát, akkor megerősödik a feketepiac, ami nyilvánvalóan a következő évekre is kihatással lesz. Ugyanez lesz jellemző a csokimikulásoknál, sőt a húsvéti üreges csokitermékeknél is. Ebben a kategóriában is van ugyanis feketekereskedelem, bár az utóbbi időben javult a fogyasztói magatartás és nagyrészt már az eredeti márkák eredeti kakaós termékei fogynak.

Forrás: www.napi.hu