2024. 04. 29hétfő

Utolsó frissítés2024.04.29 07:21

  Ma Valéria napja van. Holnap Péter napja lesz.

Font Size

Cpanel

Kína nem törődik az ólommérgezett gyerekekkel

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Az erősen szennyező létesítmények bezárására irányuló erőfeszítések ellenére Kínában járványos méreteket öltött az ólommérgezés.

Egy emberjogi csoport szerint Kína – a nehézfémmérgezés elleni nagyszabású kampány ellenére – elmulasztja a több millió ólommérgezett gyermek megsegítését szűrés, kezelés és a megelőzés formájában. A Human Rights Watch (HRW) nevű New York-i székhelyű szervezet jelentése szerint az erősen szennyező létesítmények bezárására irányuló erőfeszítések ellenére Kínában járványos méreteket öltött az ólommérgezés. A HRW kutatásai során megállapította, hogy a helyi hatóságok gyakran elmulasztják a szűrővizsgálatokat, a megfelelő kezelést és a legszennyezettebb települések megtisztítását.

„A vérükben veszélyesen magas ólomszinttel diagnosztizált gyermekektől megtagadták a kezelést, és visszaküldték őket a szennyezett falvakban lévő szennyezett otthonaikba” – mondta Joe Amon, a HRW egészségügyi és emberi jogi igazgatója. A szervezet felszólítja a kínai kormányt, hogy tegyen többet a gyermekek megsegítésére, akiket az ólom és más fémek okozta mérgezés veszélyének kitéve krónikus betegség fenyeget. A kínai egészségügyi minisztérium illetékesei nem kívántak reagálni a szervezet vádjaira. Kína kampányt indított a nehézfémek – így az ólom – okozta mérgezések ellen és a környezet megtisztításáért. Több száz ólom-sav akkumulátort gyártó üzemet zártak be a kelet-kínai Csöcsiang tartományban, miután az állami média több komoly mérgezési ügyről is beszámolt.

A legutóbb ismertté vált esetben több mint 600 ember, közöttük 103 gyermek betegedett meg a Csöcsiang tartomány Janghszüncsiao városában folyó alufólia-gyártás következtében. Valamennyi gyermek és 26 felnőtt súlyos ólommérgezésben szenvedett – jelentette a Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség. Négy tartomány – Hunan, Honan, Jünnan és Senhszi – erősen szennyezett falvaiban a HRW munkatársai azt tapasztalták, hogy a helyi hatóságok hallgatásra kényszerítik a segítségek kérőket – mondta el telefonon Joe Amon.

A jelentés ismerteti beteg gyermekek szüleinek, illetve más rokonainak közlését, akik szerint a gyermekektől megtagadták a vizsgálatot, illetve nem kapták meg vagy meghamisítva kapták meg annak eredményét. A HRW becslése szerint gyermekek milliói szenvednek ólommérgezésben. Az esetekről – a tuberkulózistól vagy a hepatitisztől eltérően – nem vezetnek központi nyilvántartást. Orvos szakértők jelentése szerint azonban több térségben a gyermekek többségének vérében magas az ólomszint. Az ólommérgezés idegrendszeri, mozgásszervi és nemzőszervi megbetegedéseket okozhat. A gyermekekre különösen veszélyes, mivel az ő szervezetük a környezetben lévő mennyiség felét felveszi, sokkal többet, mint a felnőtteké.

Kínai szakértők szerint a gyermekegészségügy egyik legnagyobb problémája az ólommérgezés. Az ólomtartalmú gázolaj betiltása a kilencvenes évek elején segített az ólommérgezés visszaszorításában, de az autógyártás és a villanyrobogók, valamint az elektronika rohamléptékű terjedése miatt az égbe szökött az akkumulátorok iránti igény, míg a termelésnek és az ólomtartalmú hulladék újrahasznosításának a környezetvédelmi ellenőrzése igencsak laza.Forrás: hirszerzo.hu