2024. 04. 28vasárnap

Utolsó frissítés2024.04.28 07:21

  Ma Valéria napja van. Holnap Péter napja lesz.

Font Size

Cpanel

Még tovább drágították a bankok a hiteleket

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

A múlt heti 50 bázispontos jegybanki alapkamat-emelést jóval meghaladó mértékben növelték hitelkamataikat egyes vezető magyar kereskedelmi bankok az elmúlt napokban. Mfor.hu-körkép.

Az mfor.hu tíz nappal a november végi jegybanki alapkamat-emelés után megvizsgálta, hogy az MNB lépése milyen mértékben hatott a nagyobb bankok hiteltermékeinél érvényes teljes hiteldíjmutatókra (THM). Ebből a szempontból a CIB Bank, az Erste Bank, a K&H, az OTP, a Raiffeisen és az Unicredit termékeit vizsgáltuk meg, ezeken kívül még a Demján Sándor érdekeltségi körébe tartozó Gránit Bank hiteldíjmutatóira voltunk kíváncsiak - elsősorban a jelzálog alapú hiteltermékek esetében.

Ingatlan célú hiteltermékek

A vizsgált hitelintézeteknél az ingatlancélú hiteltermékekből a PSZÁF adatbázisa alapján összesen 50 különféle konstrukció érhető el. Ezek között vannak többek között hitelkiváltásra szóló, vagy épp támogatott lakáshitelek, és természetesen piaci kamatozásúak is. Ha a jegybanki kamatemelés hatását vizsgáljuk, elmondható, hogy a felügyelet adatbázisa szerint még csak mindössze a termékek alig negyedénél - 12 terméknél - történt változás a THM-ben.

A legnagyobb mértékű változást az Erste Banknál eszközölték, hiszen a lakás célú jövedelem alapú áthidaló hitel 2,31 százalékkal magasabb kamattal érhető már el, mint korábban: a THM 15,93 százalék, a piaci kamatozású hitel esetében szintén jelentős, 2,19 százalékos változás történt, így ma már 14,56 százalék szerepel a PSZÁF honlapján. Kisebb mértékű, 0,5 és 1,7 százalék közötti emelés történt a K&H Bank szinte mindegyik ingatlan alapú hiteltermékeinél. A legmagasabb kamattal bíró terméknél is "mindössze" 13,8 százalék a jelenlegi költségarány, míg a legolcsóbb termék 11,2 százalékos THM mellett érhető el. Az Unicredit Bank változatlan kamatokkal kínálja a termékeit, leszámítva a támogatott lakáshiteleket, hiszen mind a négy ilyen termékénél 0,02 százalékos emelkedés történt. AZ OTP-nél szintén kevés kamatbeli változást láthattunk, ugyanis csupán egyetlen lakáshitelnél történt egy 0,46 százalékpontos emelés.

A CIB-nél egyelőre nem történt változás, és a Raiffeisen sem eszközölt még módosítást kamatkondícióiban. A Gránit Banknál szintén nem történt drasztikus változás, bár a korábbi négy konstrukció helyett ma már csak egyfélét kínál az intézmény, azt azonban a korábbi piaci kamatozású konstrukciónál kedvezőbb THM mellett, 11,05 százalékért.

Szabadfelhasználású jelzáloghitelek

Az általunk figyelt intézeteknél 24 szabadfelhasználású jelzáloghitel-termék érhető el jelenleg a PSZÁF nyilvántartása alapján, amelyek közül 17 esetében történt változás a hitel költségében.

A K&H a három terméke közül kettő esetében 1,1 százalékpontos drágítást eszközölt, így 12,3 százalékos költségarány mellett érhető el. A Raiffeisen mindegyik terméke esetében emelt 1,02 százalékkal, az Unicredit pedig a 14 konstrukciójából a kereskedelmi kommunikációban feltüntett THM alapján négynél 1,2-1,5 százalékos csökkentést hajtott végre, négy termék esetében pedig átlagosan ugyanekkora mértékű emelést. Így az előbbi révén 12,26 és 12,55 százalék közötti költséghányad mellett érhetőek el a a termékek, az emelés pedig 13,46 és 13,97 százalék közöttire emelte a THM-et a szóban forgó négy konstrukció esetében.

Személyi kölcsönök

A személyi kölcsönök termékkategóriáján belül találhatók hitelkiváltáshoz is felhasználható konstrukciók, ezért annak aktualitása miatt ezeknek is megvizsgáltuk a THM-alakulását. A cikk elején felsorolt bankoknál jelenleg 15 féle termék érhető el, melyek esetében egyiknél sem történt változás, így ezen termékek teljes hiteldíjmutatója változatlanul 25,31 és 41,37 százalék között mozog a különböző intézményeknél.

Forrás: mfor.hu