2024. 04. 28vasárnap

Utolsó frissítés2024.04.28 07:21

  Ma Valéria napja van. Holnap Péter napja lesz.

Font Size

Cpanel

Átalakul az élelmiszerlánc-felügyelet finanszírozása

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Átalakul a jövő év közepétől az élelmiszerlánc-felügyelet finanszírozása, a szakemberek általi elavultnak ítélt rendszert, felváltja egy másik, amely figyelembe veszi a megváltozott viszonyokat - jelentette be Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára pénteken Budapesten egy szakmai konferencián.

Az állategészségügyi aktualitásokkal foglalkozó fórumon - amelyet a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Állatorvosi Kamara szervezett - a helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a finanszírozásban a jövőben a kereskedelemnek nagyobb szerepet kell vállalnia, mert az eddigi terheket viselő húsipar, és állattenyésztés már kisebb kockázatú mint korábban. Ezért át kell alakítani a finanszírozás terheinek megosztását.

Így korábban a finanszírozáshoz a húsipar 47, az állattenyésztés mintegy 14, a kereskedelem pedig 18 százalékban járult hozzá. Ez az újrendszerben jelentősen eltolódik a kereskedelem felé 53 százalékkal, míg a húsipar 15, az állattenyésztés pedig 4 százalékkal részesedig a felügyeleti rendszer finanszírozásából a jövőben.
A helyettes államtitkár kitért arra a korábbi elavult díjstruktúrában több, mint ezer díj tételből mindössze 16 igazgatási szolgáltatási díj adja az összes díjbevétel 80 százalékát. Ezen a struktúrán kívánnak most változtatni úgy, hogy a vizsgálati díjak adják a bevételek nagy részét.

Az általános felügyeleti díj bevezetésével - amely lényegében egy átalány díjat jelen - széles körű teherviselést kívánnak megvalósítani az agráriumban érdekeltek - leginkább a kereskedők - körében, csökkentve a vizsgálati díjak meghatározó finanszírozási szerepét, amelynek díjtétele, egyébként, jelentősen mérséklődnek is. A csökkentést a húsiparban és az állattenyésztésben érdekelt gazdálkodók már több éve szorgalmazták. Az új díjtétel-rendelet 2012-ben lét életbe. A felügyeleti díjat pedig a gazdálkodóknak két részletben - az elsőt július 31-ig - kell befizetniük.

Bognár Lajos az MTI-mnek elmondta: az élelmiszer-láncfelügyelet finanszírozására az idén mintegy 9,0-9,5 milliárd forint állt rendelkezésre. Jövőre hasonló összeggel kalkulálnak, de legjobb esetben is legfeljebb 11 milliárd forint körüli lehet az összeg.

Forrás: www.elemzeskozpont.hu