2024. 04. 19péntek

Utolsó frissítés2024.04.19 07:21

  Ma Andrea és Ilma napja van. Holnap Emma napja lesz.

Font Size

Cpanel

Az amerikai Szabadság-szobor

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

Észak-Amerika legismertebb szobrát 1886.  október 28-án Grover Cleveland elnök avatta fel. Azóta  láthatják a New York-i kikötőbe érkező hajók utasai az ég felé nyúló Szabad­ság-fáklyát.  Sok kivándorló számára e  szobor jelképezte a  szabadságot, szabadulásukat az óhazából.  A szobor az Amerikai Egyesült Államok szimbóluma lett.

A  Szabadság-szobrot Párizsban  tervezték meg és állították össze. A francia nép ajándékát  1884. július 4-én, a Függetlenség napján adták át hivatalosan az Egyesült Államok  nagykövetének. Szétszedték, a részeket hajón szállították New Yorkba, majd  hatalmas lábazatra helyezve Bedloe szigetén (ma Szabadság-sziget) állították fel.

A  talapzatot Richard Morris Hunt amerikai építész tervezte, magassága 47 méter.  Maga a szobor 205 tonna, 46  méter magas, a fáklya csúcsa 93 méterre van a földtől. A fáklyát tartó jobb kéz  12,8 méteres, csupán a mutatóujj hossza eléri a 2,4 métert. A szobor lábánál a  zsarnokság lehullott bilincsei láthatók. Bal kezében a  Függetlenségi Nyilatkozat  tábláját tartja.     Ugyancsak  a szabadságot jelképezi a korona hét sugara, a hét kontinenst  körülölelő hét tengerre irányítva  fényét. A szobor belsejében csigalépcsőn lehet feljutni  a koronáig, ahonnan egyedülálló a panoráma.

A Szabadság-szobor ötlete Franciaországban  született, III. Napóleon császár  idején. Egy fiatal szobrászt,  Frédéric-Auguste Bartholdit bízták meg a szobor megmintázásával. Bartholdi  korábban megrendelést remélt a Szuezi-csatorna építőitől, világítótornyot  szeretett volna tervezni. Hatalmas nőalakot képzelt el, kezében fáklyával. Az  új megbízás tehát felkészülten érte. Delacroix híres képe, melynek címe:  „Szabadság vezeti a népet", adta a végső ösztönzést.

A szobor mérete és az a tény, hogy a szabadban  fog állni, kitéve az időjárás viszontagságainak, Bartholdinak és a kivitelező  mérnök Alexandre-Gustave Eiffelnek nehéz feladatot jelentett. Eiffel egy  vasszerkezetet készített, melynek közepébe oszlopot helyezett el. Ez a  rugalmas állványzat tartja belülről a szobrot. A szobor vörösréz, bevonata  mindössze 2,4 milliméter vastagságú. Bartholdi először egy 1,2 méteres modellt  készített, majd egyre nagyobbakat, mire hozzáfogott a végső méretű szobor  megmintázásához.

A Szabadság-szobor talapzatában múzeumot  rendeztek be 1972-ben, amely az Egyesült Államokba érkező bevándorlóknak állít  emléket, valamint bemutatja az őslakó indiánok történetét. Audiovizuális eszközök,  modellek, fotók, rajzok, kosztümök és műalkotások segítségével beszámol a XX.  századi tömeges bevándorlásról. Elénk tárul a nyugat-afrikaiak élete,  akik még rabszolgaként kerültek az országba, az íreké, olaszoké és zsidóké,  akik a nagy, XIX. századi bevándorlóhullámmal érkeztek Amerikába.

A Szabadság-szoborhoz  menetrendszerű hajójáratok indulnak Batteryból, a Manhattan sziget déli  csúcsáról. Az öböl felől New York lenyűgöző látványt nyújt.

Forrás: vilagcsodai.webatu.com