2024. 03. 29péntek

Utolsó frissítés2024.03.29 07:21

  Ma Auguszta napja van. Holnap Zalán napja lesz.

Font Size

Cpanel

Siegel: Azt javaslom, sose vezessék be az eurót

Olvasóink értékelése:  / 1
ElégtelenKitűnő 

Jeremy Siegel, a Wharton School (University of Pennsylvania) világhírű professzora azt javasolja, hogy a világért se adjuk fel a forintot, nyugodt szívvel engedjük annak értékvesztését, így Magyarország egy-két éven belül rendkívül vonzó befektetési célponttá, és kiemelkedően versenyképessé válik.

Jeremy Siegel az alapblog.hu-nak adott interjújában elmondta, szerencsének tartja, hogy Magyarország nem vezette be az eurót. "Azt javaslom, hogy sose tegyék meg. Elveszítik szuverenitásukat, leszűkül a mozgásterük, nem tudják irányítani érdekeiknek megfelelően a gazdaságukat" - mondta.

Szerinte Európa lényege, hogy nemzetállamokból, sok tucatnyi különböző kultúrából tevődik össze. Ahogy Amerikának a közös kultúra, a közös nyelv, úgy Európának éppenséggel az alapvető belső különbözőség, a megannyi nyelvi közeg a természete. Ezt csak erőszakosan, nagy háborúk kockázatát felvállalva – felülről irányítottan - lehetne megváltoztatni, csak így jöhetne létre – elméletileg – amerikai értelemben vett Unió. Az Egyesült Államok modellje, központi kormánnyal, központi bank-és adórendszerrel Amerikában bizonyítottan életképes. De csak ott. Európában – a belső összetétel, az egész szisztéma drámai különbözősége okán – bizonyosan életképtelen lenne a föderáció.

"Helyeslem a jelenlegi helyzetben a belső és külső devalvációt magában hordozó politikát Magyarországon. A leértékelés - a néhány negatív következmény, mindenekelőtt az infláció várható, de szerintem korlátozott felfutása melett – végeredményben olyan versenyképes szituációba hozhatja az országukat, ahová a jövőben a jelenlegihez képest sokkal több működő tőke áramolhat" - vélte.

Jeremy Siegel az interjúban elmondta, annak ellenére, hogy elhibázott, bár jó szándékú politikai döntésnek tartja az euró bevezetését, azt gondolja, hogy – különösen a legerősebb európai országok számára – tényleg sok előnyt hozott a közös pénz. "És éppen azért, mert elsősorban nagypolitikai képződmény az euró, annak összeomlását most már nem szabad hagyni, hiszen annak beláthatatlan, ugyancsak nagypolitikai következményei lennének. Én mentéspárti vagyok. Ugyanakkor észlelem, észleljük mi, Európa jövőjéért őszintén aggódó amerikai közgazdászok, tudósok, politikusok, hogy – az európai struktúrákból fakadó bénultság, lassú tétovázgatás okán – Európa kifogy az időből. Hagyták a görögországi helyzetet a végletekig fajulni. Bármennyire szeretnék az európaiak elhitetni magukkal, hogy nem lesz ebből összeurópai pénzügyi dráma, a valóság az, hogy egy ilyen hatalmas dráma elkerülhetetlen."

Szerinte az Európai Központi Bank egészen rövid időn belül le fogja értékelni az eurót.

"Be kell jelentse, hogy hozzálát az irányadó kamatszint folyamatos csökkentéséhez. Fogadást merek kötni, hogy az eurókamatok még az idén az amerikai szintre süllyednek, 0,25 százalékra. A másik, a piacokat végképp lenyugtató és az euró körüli krízist nagy mértékben tompító lépés pedig az lesz, hogy az EKB minden euróövezetbeli bank és államkötvény mögé beáll, fedezetet nyújt minden euróbetét biztonságához.

Ahogy ezt a Lehmann-összeomlás idején a mi jegybankunk, a FED is megtette. És ahogy a FED két alkalommal is óriási mennyiségű olcsó pénzzel árasztotta el az amerikai gazdaságot, a bankszférát, ez is egy a mérvadó minta az EKB számára" - vélte a közgazdász.

Forrás: index.hu