2024. 04. 25csütörtök

Utolsó frissítés2024.04.25 07:21

  Ma Márk napja van. Holnap Ervin napja lesz.

Font Size

Cpanel

A magyar EU-elnökség

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

2011. január 1. és június 30. között Magyarország első ízben tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét.

Magyarország számára a soros uniós elnökségi időszak több szempontból is egyszeri, megismételhetetlen jelentőséggel bír. Az uniós tagállamok körében általánosan elfogadott nézet, hogy az első soros elnökség egyfajta tűz­keresztség: akkor értjük meg igazán ezt a bonyolult dön­téshozatali mechanizmust, ha egyszer már irányítottuk. Az elnökség politikai, diplomáciai, szakmai és kommunikációs feladatokat egyaránt jelent, és az ezekben elért eredmé­nyek mind részévé válnak az adott tagállam megítélésének. Ez a hat hónap Magyarországot, mint uniós tagállamot lát­hatóbbá teszi az Unión belül és kívül, a hazai közvélemény­ben pedig újra tudatosítja az Európai Uniót, annak előnyeit és lehetőségeit. A következő hat hónap kiemelkedően fontos feladata, hogy a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése okán ki kell alakítani az EU új intézményi kereteinek gyakorlati alkalmazását. Az Európai Unió ráadásul sorsdöntő időszakot él át, napirendjén az integráció jövője szempontjából elsődleges témák szerepelnek.

A magyar elnökségnek az a feladata, hogy kidolgozza azokat a kompromisszumos javaslatokat, amelyek mentén a tagállamok meghozhatják a szükséges döntéseket.

Melyek a főbb elemei a spanyol-belga-magyar elnökségi trió programjának?

Hogy az uniós napirend folytonosságát biztosítsa, a Lisszaboni Szerződés 2010. január 1-jétől bevezette az úgynevezett trió elnökséget. Ez azt jelenti, hogy a soros elnökségek hármas csoportokba állnak össze, és ebben a keretben folytatnak koherens, hosszú távú együttműködést. Magyarország Spanyolországgal és Belgiummal alkot közös triót, melyek 2010 első, illetve második félévében látták, illetve látják el a soros elnöki feladatokat.

Az elnökségi trió együttműködésének alapvető keretét határozza meg a trió 18 hónapos elnökségi programja. Az elnökségi programnak illeszkednie kell az EU általános napi­rendjébe. Az elnökségi program kialakítása az elnökség ideje alatt napirendre kerülő szakpolitikai dossziék, jogalkotá­si javaslatok, uniós események, főleg állam- és kormány­fői, valamint miniszteri szintű találkozók tervezését jelen­ti. Egyes témák tárgyalását korábbi politikai kötelezettség­ként vállalt menetrend írja elő, más intézkedéseket az aktu­ális fejlemények diktálnak. A trió programja két részből áll: a stratégiai keretből, amely a trió legfőbb politikai céljait tartalmazza összefoglaló jel­leggel; valamint az operatív programból, amely a stratégiai keret részletes kifejtése.

Forrás: www.mfa.gov.hu